top of page
חיפוש

אלו המעיים שלך עם סוכר


כפית סוכר לבן


אלו המעיים שלך עם סוכר

מתוך ראיון עם ד"ר רוברט לוסטיג, אנדוקרינולוג ופרופסור אמריטוס לרפואת ילדים באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו. הוא גם מחבר הספר Metabolical, הבוחן את הדרכים שבהן מוצרי מזון מעובדים וסוכר גורמים לאנשים לחלות*.

חוקרים חושפים את הדרכים המדויקות שבהן סוכר משבש את מערכת העיכול. הנתונים מדברים על ארה"ב, אך המצב בארצנו דומה.

בשנת 1776, בתחילת מלחמת העצמאות, האדם הממוצע צרך כארבעה קילו סוכר מדי שנה. כיום צריכת הסוכר לנפש בארה"ב עולה על 55 קילו. בערך 75% מכל המזונות והמשקאות מכילים תוספת סוכר. על פי איגוד הלב האמריקאי, הבוגר הממוצע בולע כל שנה שישה כדורי באולינג של החומר. הילד הממוצע צורך מספיק סוכר מוסף למילוי אמבטיה.

חוקרים חשדו זה מכבר כי סוכר - בפרט תוספת הסוכר שאינה מופיעה באופן טבעי בפירות או בירקות מלאים - הוא תורם מרכזי לשיעורי ההשמנה הגבוהים ביותר של המדינה, סוכרת מסוג 2 ומצבים מטבוליים אחרים. לאחרונה הם העלו השערות כי סוכר עשוי לתרום גם להתפתחות מחלות מעי דלקתיות, הפרעות אוטואימוניות הקשורות למעיים ואלרגיות או רגישות למזון-שכולן נמצאות בעלייה. אבל מומחים התלבטו כיצד הסוכר גורם לבעיות בריאות אלה או תורם להן.

עבודות מחקר אחרונות חשפו כמה מהדרכים בהן סוכר משבש, ופוגע במעי. מהמיקרוביום ועד רירית המעי הדק נראה שהסוכר מסכן את פעולתה הבריאה של מערכת העיכול האנושית בכמה אופנים.

ישנם לפחות שלושה תהליכים שלסוכר תפקיד בהם.


1. עודף סוכר הופך לשומן

הראשון קשור לאופן בו המעיים והכבד מתמודדים עם הסוכר שאתם אוכלים. עד לכמות מסוימת, למעי יש את היכולת להפוך פרוקטוז לתוצרי לוואי במורד זרם המעיים, שאתה לא סופג. במילים אחרות, אם צריכת הסוכר שלך נמוכה, המעיים שלך יעבירו את רוב הדברים המתוקים כך שזה יגיע לצואה שלך. מעט הסוכר שאתה אכן סופג יגיע לכבד שלך, מה שיהפוך אותו לאנרגיה.

אבל אם אתה אוכל דיאטה עתירת סוכר, המעיים שלך מסתגלים לזה על ידי ייצור אנזימים שמקלים על פירוק וספיגה של סוכר. אתה יוצר מערכת משוב חיובית שככל שאתה אוכל ממנה יותר, כך אתה סופג יותר. זה אומר שיותר סוכר יגיע לכבד שלך, שיתקשה להפוך אותו לאנרגיה, ואז הכבד שלך הופך אותו לשומן. השומן הזה מיוצא כטריגליצרידים, מה שמגדיל את הסיכון למחלות לב או השמנת יתר, או שהוא אינו מצליח להתגבר, ותורם למחלות כבד שומניות ומחלות כרוניות אחרות - במיוחד סוכרת.


2. סוכר משבש את חדירות המעיים

הבעיה השנייה הקשורה לסוכר קשורה לספיגה הסלקטיבית של רירית המעיים. רירית זו נועדה להוות מחסום דינמי, סלקטיבי ביותר המאפשר מעבר חומרים מזינים תוך שמירה מפני חיידקים מזיקים, מולקולות מזון גדולות וחומרים בלתי הולמים אחרים.

ישנם חלבונים השומרים על הצמתים ההדוקים שהופכים את המעיים שלך לחסינים לחומרים הרעים האלה. אם החלבונים האלה נכשלים, הצמתים ההדוקים נכשלים, והמרכיבים הרעים שעוברים דרך דופן המעי עלולים ליצור תגובה חיסונית. תגובה חיסונית זו מתבטאת כאלרגיות למזון, הפרעות אוטואימוניות כגון מחלת קרוהן ובעיות בריאות אחרות הקשורות למעיים. ישנן עדויות לכך שסוכר מפריע לחלבונים אלה או שואב משאבים מתאי המעי באופן שמחליש את הצמתים שלו. סוכר נראה כמניע עיקרי של חדירות מעיים מוגברת. אנו יודעים שבכל פעם שאתה נותן לאדם או לחיה ארוחה עתירת סוכר, יהיו שינויים בחדירות המעיים. אך יחד עם זאת, עדיין אין לנו את כל התשובות .


3. סוכר מעודד שיגשוג חיידקים "רעים"

הדרך השלישית שבה סוכר פוגע במעיים קשורה למיקרוביום - מיליארדי החיידקים המאכלסים את מערכת העיכול. בעוד שחלק מהחיידקים האלה טובים לנו, אחרים קשורים לסוכרת, הפרעות אוטואימוניות ובעיות בריאות אחרות שהוזכרו לעיל. הסוגים והמספרים של החיידקים האלה החיים בתוך המעיים של האדם תלויים בחלקם בתזונה של אותו אדם. תמיד יש מלחמה בין חיידקים טובים לחיידקים רעים. באופן כללי, חיידקים טובים אינם ניזונים מסוכר. חיידקים רעים כן. ולכן כאשר אתה אוכל סוכר, אתה מחמש את האויב. ככל שאוכלוסיית החיידקים הרעים מתנפחת, נראה כי הדבר גורם לבעיות על ידי הפעלת תגובה של מערכת החיסון. תאים חיסוניים יודעים איזה סוג של חיידקים יש במעיים כי הם מדגמים אותם כל הזמן - הם עושים מעקב. המערכת החיסונית מזהה שחיידקים חובבי סוכר הם בעיתיים, ולכן היא מגבירה את פעילות ההגנה שלה. זה מתורגם לדלקת, שעלולה לעורר או להחמיר את הפתולוגיה הקשורה למעיים. בנוסף, מחקר שנערך בשנת 2018 מצא עדויות לכך שסוכר עשוי "להשתיק" חלבוני מעיים התומכים באוכלוסיות של חיידקים בריאים.


אז סוכר מזיק לך. וזה רע לך בכמה אופנים. אבל בהתחשב בכך שהוא נמצא בכל מוצר בהיצע הארוז של היום, מה אתה אמור לאכול? "לאכול מזון מלא במקום מזון מעובד", אומר לוסטיג. "זה מה שהכי חשוב." המשמעות היא פירות, ירקות, אגוזים, זרעים, שמנים בריאים, בשרים, מוצרי חלב וכל דבר אחר שלא פורק ונארז. בעצם, חשוב מה אנשים אכלו לפני 100 שנה, ונסה לאכול את זה. הקפדה על כללים אלו היא הבסיס לרפואה מונעת ולמניעת מחלות רבות


https://elemental.medium.com/this-is-your-gut-on-sugar-166e1705f093*

This Is Your Gut on Sugar

Researchers are finally uncovering the exact ways that sugar disrupts the GI tract
Comments


bottom of page