top of page
חיפוש

הרגלי האכילה שלך כנראה פחות בריאים ממה שאתה חושב, כך עולה ממחקר חדש.אתה חושב שאתה מקפיד על תזונה בריאה? תחשוב שוב. כנראה שאתה אוכל יותר מדי שומן רווי ומזון מעובד, ולא מספיק ירקות ירוקים


אישה אוכלת סלט

אנשים בדרך כלל טועים בדירוג האוכל שלהם, במיוחד כאשר הם חושבים שהתזונה שלהם בריאה. כך על פי מחקר שהוצג במפגש השנתי של האגודה האמריקאית לתזונה שנערך ביוני 2022.


חוקרים מ-USDA ומאוניברסיטת מרכז ארקנסו בחנו נתונים של 9,757 מבוגרים אמריקאים שהתבקשו למלא סקר מזון ולדרג את התזונה שלהם בסולם מ"עני" ל"מצוין". לאחר מכן, החוקרים העריכו את הרגלי האכילה של המשתתפים ודירגו אותם מ-A עד F על סמך הנחיות אכילה בריאה, אשר מקצה נקודות לאכילת פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים, ולהימנעות ממזון מעובד, דגנים מזוקקים וסוכר, ושומן רווי.


המחקר גילה ש-85% מהמשתתפים דירגו בצורה לא מדויקת את התזונה שלהם, כמעט כולם על ידי דירוגה כבריאה יותר ממה שהיא באמת הייתה. כ-71% מהמשתתפים דירגו את הדיאטה שלהם כטובה, טובה מאוד או מצוינת - אבל רק כ-12% מהדיאטות של המשתתפים דורגו כל כך גבוה. בנוסף, 70% מהדיאטות של המשתתפים קיבלו את הציון הנמוך ביותר האפשרי, ציון F, אם כי רק 6% מהאנשים העריכו את התזונה שלהם כאיכות הנמוכה ביותר. אבל אם אתה חושב שהתזונה שלך לא בריאה, אתה כנראה צודק, לפי הנתונים. אנשים היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות נכונים אם הם דירגו את הרגלי האכילה שלהם כלא איכותיים.


ההבדל בין התזונה הבריאה האידיאלית לבין מה שאנשים באמת אכלו היה בדרך כלל מחסור בדגנים מלאים, ירקות, קטניות, פירות ים וחלבון מהצומח, ויותר מדי נתרן ושומן רווי. עם זאת, מה שאנשים עשו נכון לגבי תזונה בריאה, היה חשיבות החלבון, ורוב האנשים במחקר הצהירו נכון לגבי קבלת מספיק חלבון.


דפוסי האכילה הקשורים לבריאות ולרווחה ארוכת טווח כוללים דיאטות עשירות במזונות צמחיים כמו ירקות, קטניות, דגנים מלאים ופירות. מחקרים מראים שתזונה כזאת יכולה לסייע במניעת מחלות כמו סרטן וכן לתרום לחיים ארוכים ובריאים יותר. מזונות מעובדים קשורים באופן עקבי לתוצאות בריאותיות גרועות יותר כמו סיכון גבוה יותר למחלת לב, סרטן ודלקות.


דוגמאות לדיאטות הנחשבות לבריאותיות ביותר כוללות את: דיאטה ים תיכונית*, דיאטה נורדית*, דיאטת אזורים כחולים** ודיאטה פלקסיטרית***.


מצב זה של חוסר התאמה משמעותי בין מה שאנשים מדווחים או חושבים שהם אוכלים, לבין מה שהם אוכלים באמת, דווח כבר גם במחקרים קודמים. רוב האנשים חושבים שהתזונה שלהם בריאה, בעוד שהמצב האמיתי רחוק מלהיות כזה. נתונים אלו מחזקים מאוד את הצורך בהדרכה נכונה ומותאמת אישית, על מנת להגיע לתזונה שתשמור על בריאות מירבית.


* העקרונות של הדיאטה הנורדית דומים לאלו של הדיאטה הים תיכונית – שתיהן מעודדות צריכה מתונה של שומן, חלבון ומוצרים עשירים בנוגדי חמצון, אבל בעוד שבדיאטה הים תיכונית מעדיפים שמן זית, אגוזים, סרדינים וקטניות, אצל הנורדים מעדיפים דווקא שמן קנולה, גרגירים ופירות יער, ירקות שורש ודגים כמו קוד וסלמון.


**האזורים המכונים "כחולים" הם אזורים בעולם אשר בהם אנשים חיים הרבה יותר זמן ובאופן יותר בריא מהממוצע – התושבים סובלים רק מחלק קטן מהמחלות המהוות נטל על אנשים בחלקים אחרים של העולם המפותח. ישנם נתונים רבים לגבי התזונה ואורח החיים בכל אחד מהאזורים הכחולים.


*** דיאטה פלקסיטרית: מבוססת על תזונה צמחונית, אך מבלי לוותר על מזון ממקור מן החי, יכולת לצרוך מדי פעם מוצרים ממקור זה, כגון פירות ים, בשר, דגים וכו.


מתוך כתבה באתר החדשות, מדור בריאות Insider

You're probably eating too much saturated fat and sodium and not

enough greens — even if you think you have a healthy diet


Comments


bottom of page