top of page
חיפוש

מיקרוביום - חיידקים טובים ורעים בגופנו

החיידקים בגופנו - טיפוח חיידקים בריאים*


ניתן למצוא בגופנו מיקרואורגניזמים במקומות שונים כמו בעיניים, בפה, במעיים, בעור ובכל מקום אחר. אבל אל תיבהל. הם חיוניים לבריאות שלך. אוסף זה של יצורים זעירים בגופך כולל חיידקים, פטריות ווירוסים. יחד, הם נקראים המיקרוביום האנושי.


המיקרוביום חשוב לא פחות מהמוח, הכבד, הכליה או הלב", אומר ד"ר יוג'ין צ'אנג, החוקר חיידקי מעיים באוניברסיטת שיקגו. מדענים קיטלגו את סוגי החיידקים החיים בגוף האדם. הם גילו כי שינויים בחיידקים של גופך קשורים לבעיות בריאות רבות. אלה כוללים סוכרת, השמנת יתר, מחלות מעי דלקתיות וסרטן. הם יכולים גם לגרום למחלות עור ועששת.

דברים מסוימים עלולים לפגוע בחיידקים המועילים בגופך. אלה כוללים שימוש לא נכון באנטיביוטיקה או אכילה של תזונה לא בריאה. כעת, מחקרים מתחילים לחשוף דרכים לשימוש בחיידקים לשיפור בריאותך.

שחזור האיזון

אחד התפקידים המרכזיים של החיידקים המועילים שלנו היא לתפוס מקום. הם חיים במקומות בגוף שאחרת היו יכולים להתמלא על ידי חיידקים מזיקים שעלולים לגרום למחלות, אומרת ד"ר יסמין בלקייד, מומחית למערכת החיסון ב- NIH "זוהי אחת הדרכים שבה המיקרוביום שלך מונע זיהום", היא אומרת. המערכת החיסונית שלך תוקפת בדרך כלל חיידקים שנכנסים לגוף. אבל אנשים גדלים עם המיקרוביום שלהם. חיידקים רבים נרכשים מהאם בלידה. אז המערכת החיסונית שלך מזהה אותם כידידותיים ולא תוקפת אותם. אם החיידקים המועילים האלה לא היו משגשגים, חיידקים מזיקים יכולים לעבור פנימה. אך מחקרים הראו שניתן לשחזר חיידקים מועילים. לדוגמה, לאנשים הסובלים מבעיות עור הנקראות אקזמה יש לעתים קרובות שינויים בחיידקי העור שלהם. חוקרי NIH בדקו ריסוס סוג של חיידקים על עורם של אנשים הסובלים מאקזמה. הם גילו שזה משפר את הסימפטומים, כולל גירוד ופריחות.


המעיים שלך מארחים הרבה חיידקים. אלה יכולים לחרוג מאיזון על ידי גורמים רבים, כולל אנטיביוטיקה ותזונה. חריגה כזאת יכולה לפנות מקום לצמיחה של מזיקים. חיידק מסוכן במיוחד הוא סוג של חיידקים שיכולים לצמוח במעיים הנקראים Clostridioides difficile שיכול לגרום לשלשול קטלני, במיוחד אצל מבוגרים. לרוב הוא עמיד לטיפול . חוקרים פיתחו סוג של טיפול בזיהום C. difficile שנקרא השתלת צואה מיקרוביאלית. לחולה ניתנים חיידקים מהמעי הגס של אדם בריא. זה נעשה על ידי העברת צואה באמצעות צינורות או כדורים. החוקרים עדיין לא יודעים בדיוק מהם החיידקים הדרושים למיקרוביום מעיים בריא, אז בינתיים הם מעבירים את כל המיקרוביום.


"השתלת צואה היא טיפול ספקטרום מלא. אנחנו רק מנסים לשנות דברים בסיטונאות", אומר ד"ר גארי וו, מומחה לבריאות המעיים מאוניברסיטת פנסילבניה.

ציור של חיידקים טובים ורעים


ד"ר וו הוא חלק מצוות ארצי שעוקב אחר השימוש בהשתלות צואה לטיפול בחיידק הנ"ל. במחקר בפריסה ארצית, הם מצאו כי כתשעה מתוך עשרה אנשים שקיבלו השתלות צואה נרפאו מ- C. difficile. "זה עובד בצורה נפלאה לטיפול בזיהום הזה", אומר ד"ר וו. הצוות ממשיך לעקוב אחר אנשים שעברו השתלות צואה על מנת ללמוד עוד על בטיחותה לטווח הארוך.

חוקרים בודקים גם טיפול זה במצבים אחרים. אלה כוללים IBD (מחלות מעיים דלקתיות) ומצבים אחרים הגורמים לדלקת מעיים. מדענים עובדים גם על טיפולים ממוקדים יותר לתיקון או החלפה של מיקרוביום מעיים פגום. אוספים שונים של חיידקים הגדלים במעבדה עשויים להתאים בסופו של דבר לטיפול במחלות מעיים שונות. זה יהיה הדור הבא של הטיפולים.


חיידקים והשמנת יתר

חיידקים במעיים עושים הרבה יותר מסתם תופסים מקום. חיידקי המעיים עוזרים לווסת את חילוף החומרים שלנו - העיכול, הספיגה והשימוש בחומרים מזינים. חידקיי המעיים משחררים לדם חלבונים רבים שמשפיעים על מערכות הגוף. נראה כי לתקשורת זו בין התאים שלנו לבין החיידקים שלנו יש תפקיד בהשמנה. קבוצת מחקר הראתה זאת בעכברים. הם השתילו חיידקי מעיים מעכברים שניזונו מתזונה עתירת שומן לעכברים רזים ללא חיידקים. העכברים הרזים עיבדו אז שומן תזונתי באופן שונה ועלו במשקל. עדיין לא ברור לגמרי כיצד חיידקים עוזרים לשלוט בחילוף החומרים, אבל אם נבין כיצד, זה יכול להיות לעזור במניעת השמנת יתר הנגרמת על ידי תזונה.

חיידקים טובים ורעים בגופנו

בחירות נבונות

- הגן על החיידקים של גופך

- קח אנטיביוטיקה בדיוק כפי שנקבע. אנטיביוטיקה יכולה להציל חיים, אבל היא יכולה גם לשבש את האיזון הבריא של החיידקים בגופך.

- אכול דיאטה עשירה בסיבים. סיבים נמצאים בצמחים, כולל פירות, ירקות ודגנים מלאים.

- הגבל מזונות שעלולים לפגוע בחיידקי המעיים שלך. אלה כוללים סוכר ומזונות שומניים או מעובדים מאוד.

- שטפו את הידיים בעת הכנת מזון, לפני האוכל, או לאחר טיפול בחיות מחמד או בזבל.

- הימנע מסבונים אנטיבקטריאליים ומוצרים אחרים. לאלה יש תועלת בריאותית מועטה או לא. אבל הם עלולים לפגוע בחיידקים המגנים על העור שלך.

- היזהר מ"פרוביוטיקה ". מוצרים אלה יכולים להיות מזון או תוספי מזון. הם עשויים לטעון שהם משחזרים תערובת חיידקים בריאה, אך רבים מהם לא נחקרו כראוי.


*המקור: חדשות הרפואה של ה-NIH אוגוסט 2021

US National Institute of Health
Comments


bottom of page